Rubriky
Blog

Zimní cyklo pláště

Mnoho bikerů jistě touží po jízdě na kole i v zimních obdobích. Jízda na kole na sněhu přináší adrenalinový zážitek, nevěřícné pohledy lyžařů a v neposlední řadě i trénink technických dovedností. V mnoha případech stačí k bezpečné jízdě pouze mírně podhuštěné pneumatiky. Avšak na uježděném sněhu nebo dokonce na zledovatělém povrchu ani podhuštěné pneumatiky příliš nepomohou. Zde nám budou vhodným pomocníkem pláště s hřeby.

Na trhu je k sehnání originální plášť na led, avšak pokud nechcete dávat přes tisíc korun za jeden takový plášť, přináším vhodnou alternativu. Velmi snadno si můžete vytvořit takovýto MTB plášť v domácích podmínkách za pár korun. K výrobě postačí starý (nebo klidně i nový) plášť, několik šroubů a trošku času a trpělivosti. Na výrobu jednoho pláště s hřeby postačí přibližně 100 kusů šroubů o rozměru přibližně 2,5 x 12, přičemž tento počet vystačí na vložení hrotů ve dvou řadách v každém druhém špuntu dezénu jednoho pláště, což zaručí pohodlnou a bezpečnou jízdu například na zasněžené sjezdovce či zledovatělé silnici.

V první části je třeba si označit místa v plášti, ve kterých budou hroty umístěny. K tomuto účelu poslouží šídlo, kterým propíchneme každý bod z vnějšku pláště skrz do vnitřní části. Takovýmto způsobem označíme plášť po celém obvodu a ve všech bodech, kde bude šroub našroubován.

První fáze je snad úspěšně za námi a nyní se směle dáme do samotného šroubování šroubů. Vhodným pomocníkem nám bude AKU šroubovák, pomocí kterého našroubujeme vrut do každého označeného místa ve vnitřní části. Díky označeným bodům je nyní zajištěno, že každý šroub bude šroubován skrz špunt dezénu, díky čemuž bude vytvořený plášť odolnější, stabilnější a bezpečnější.

Pro lepší jízdní vlastnosti a větší odolnost takto vytvořeného pláště na led doporučuji zaštípnout vyčnívající hroty tak, aby jejich délka vně pláště byla přibližně 5 mm. Před samotným obutím pláště vložíme mezivrstvu z duše, díky které nedojde k propíchnutí nafouknuté duše o hlavy šroubů. S takto doma vyrobeným pláštěm na led se dá bez problému jezdit i na asfaltu. Pro zpestření zimní přípravy či pro odlišení se od ostatních bohatě postačí.

Pro inspiraci se také můžete podívat na video, jak se s takovými plášti jede například na zasněžené sjezdovce.