Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Plzni a okolí Cyklotrasy v západních Čechách

Trasa Starý Plzenec – zřícenina hradu Lopata

  •  Výchozí místo: Starý Plzenec
  •  Náročnost: 3 z 5
  •  Délka trasy: 11.8 km
  •  Celkové stoupání: 275 m
  •  Zájmové body: •Zřícenina

Trasa začíná ve Starém Plzenci na parkovišti u cyklostezky č. 31 vedoucí z Plzně Koterova, po níž se pohodlně dostanete právě na výchozí místo. Z Parkoviště vede krátký úsek po relativně frekventované silnici, ten můžete přejít po chodníku a ihned za mostem se po chvíli napojíte na naučnou stezku Staroplzenecká. NS vede pod Přírodní památkou Černá stráň, na níž se nachází památná rotunda Petra a Pavla.

Po NS dojedete až do Sedlece, kde se napojíte na cyklostezku č. 2154. Po té můžete pokračovat, nebo si úsek zpříjemnit lesním terénem po neznačené trase tak, jak je zakresleno níže v mapě. Právě v Sedleci začíná prakticky jediné stoupání dlouhé přibližně 3 kilometry. Toto vás dovede z části po lesní nezpevněné a z části po široké zpevněné cestě až k nejvyššímu bodu vyjížďky na rozcestí pod Maršálem.

Od tohoto rozcestí klesnete až téměř k zámku Kozel po asfaltové cestě, ze které krátce za silniční křižovatkou, těsně nad zámkem odbočíte vlevo na NS Okolo Kozlu. Sklon a hravá pasáž láká ke svižnější jízdě. Buďte hlavně ohleduplní k ostatním návštěvníkům i obyvatelům lesa.  Záhy dojedete do nejnižšího místa na trase k Lopatskému rybníku pod zámkem Kozel.

Od Lopatského rybníka budete kopírovat modrou turistickou trasu až ke zřícenině hradu Lopata. Ze zříceniny prakticky nic neuvidíte, ale výlet je to fajn :).

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Fotogalerie