Rubriky
Cyklotrasy v Brdech Cyklotrasy v ČR

Skořice – Padrťské rybníky – Třemšín

Téměř 50km okruh CHKO Brdy nám nabídne široké lesní dálnice i technicky i fyzicky náročnější přírodní lesní cesty. Jak typické pro Brdy. Na nejvzdálenějším místě trasy – u Třemšína dokonce slézáme z kola kvůli velkým ostrým kamenům.

  •  Výchozí místo: Skořice
  •  Náročnost: 2 z 5
  •  Délka trasy: 48.9 km
  •  Celkové stoupání: 820 m
  •  Zájmové body: •Vyhlídka

Popis trasy

Z parkoviště ve Skořici vyrážíme dolů zpět směrem k obci Mirošov a Skořice. Ve Skořici se dáme vlevo, čímž se sice odkloníme od cíle – Padrťských rybníků, ale alespoň nás to fyzicky připraví na ztrasti, které jsou na trase připraveny. Prvních 6 kilometrů vede po asfaltové silnici mimo vojenský újezd Brdy. Po dvoukilometrovém sjezdu nás čeká táhlý asfaltový stoupák až do obce Trokavec. Za ním vjíždíme do CHKO Brdy, ze které již prakticky nevyjedeme. Výhodou cyklotras v Brdech je mimo jiné nepochybně to, že jsou většinou vedené v uzavřeném prostoru, na kterém nenarazíme na auta. Za obcí Trokavec se přibližně na 12. kilometru dostaneme na okamžik k Padrťským rybníkům, konkrétně Hořejšímu, ke kterým se ještě vrátíme po zdolání nejvyššího bodu na trase.

Pěší vsuvka u Třemšína

Kousek pod Třemšínem u vrchu Křemel (přibližně na 26. km) nás čeká pěší vsuvka na technicky náročném, kamenitém úseku. Na trase nás v tomto místě kolem Třemšína potká ještě pár míst, na kterých volíme radši pěší variantu. Nejedná se však o nic zásadního a technicky i fyzicky velmi dobře vybavení jedinci to třeba zvládnou i na kole. Na vrchu Třemšín můžeme prozkoumat zbytky hradu, pokocháme se výhledem do krajiny a vyrážíme zpět k rybníkům. Ačkoliv je tímto nejvyšší bod na trase pokořen a převážně to bude již z kopce, najde se zde ještě několik nepříjemných výjezdů, které jsou pro Brdy typické. Kromě nich jsou pro trasy v Brdech typické nekonečné rovinky, na kterých ujedete klidně i několik kilometrů bez zatočení. To je nakonec patrné i z mapky níže, na které je možné vidět, že některé úseky je možné kreslit s geometrickou přesností. Okruh dokončujeme u Dolejšího padrťského rybníka, od kterého je potřeba ještě zvládnout krátký výjezd kolem bývalé střelnice Kolvín.

Další alternativy trasy k Padrťským rybníkům

My jsme si ukázali dlouhou a místy poměrně drsnou trasu, která nás provezla jižním cípem CHKO Brdy. Alternativou může být cesta k Padrťským rybníkům z Teslín. Ta je kratší a je vhodná i pro nadšence pěší turistiky. Parkovat tu můžete na rozcestí u autobusové zastávky.

Fotogalerie

Mapa trasy

Stáhnout GPX