Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Krušných horách

Cyklotrasa Plešivec – Nové Hamry

  •  Výchozí místo: Plešivec
  •  Náročnost: 3 z 5
  •  Délka trasy: 21.5 km
  •  Celkové stoupání: 543 m

Cyklotrasa pro každého cyklistu

Cyklotrasa z Plešivce (1028 m n. m.) do Nových Hamrů (720 m n. m.) vede po modré (ke konci po žluté) turistické značce přímo od hotelu Plešivec a ačkoliv většinou bývají tyto turistické trasy pro cyklisty nesjízdné, na této modré turistické značce tomu tak není. První úsek přímo z vrcholu Plešivce je sice relativně technicky náročný a méně zkušení bikeři by s jeho sjetím mohli mít problémy, zbytek trasy až do Nových Hamrů je ale veden většinou po zpevněných lesních cestách, na kterých žádné nebezpečí nečíhá.

Kamenitý sjezd z Vrcholu Plešivce

Nejobtížnějším místem na trase je prvních několik desítek metrů těsně pod vrcholem Plešivce. To, co z tohoto singletracku dělá tak obtížný úsek naopak potěší všechny vyznavače náročných technických sjezdů. Pokud pomineme čistokrevné sjezdaře, tak pro obyčejné rekreační jezdce jistě bude tento sjezdík představovat jistou prověrku technických dovedností. Vede totiž přímo v okolí sjezdovky a díky tomu je relativně prudký. Kameny, kterých je na cestě nespočet, dělají průjezd ještě obtížnějším a proto je třeba mít se opravdu na pozoru. Několik ostrých zatáček v horním úseku vás přinutí k citlivé práci s oběma brzdami. Průjezd těmito zatáčkami by měl být sice kontrolovaný ale svižný, aby nedošlo k přílišné ztrátě rychlosti. Mnoho přemýšlení bývá obvykle na škodu, a tak zadek za sedlo, zpevnit ruce, oči před sebe a nechat kolo odvést svou práci. Dejte si ale pozor! Na trase se můžete potkat s těmi, kteří neodhadli své jízdní schopnosti.

Přes Pstruží do Nových Hamrů

Pod vrcholem Plešivce v Pstruží v nadmořské výšce přibližně 700 m n. m. vás již čeká začátek povětšinou mírného stoupání po zpevněných lesních cestách bez aut a dalších nežádoucích narušitelů. Po výjezdu z Pstruží na protilehlý kopec je krásný výhled na protější Plešivec, který byl výchozím bodem této cyklotrasy. Již v těsné blízkosti cílového místa v Nových Hamrech projedete kousek od vrcholu Tisovského vrchu, který stojí za navštívení. Na něm se tyčí volně přístupná rozhledna, ze které je přenádherný výhled na hřeben Krušných hor a jeho hlavní dominanty – nedaleko vzdálený Plešivec či o větší kousek vzdálený Klínovec, jenž je se svou nadmořskou výškou 1244 m nejvyšším vrcholem Krušných hor.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Video z trasy

Fotogalerie