Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Krkonoších Cyklotrasy v Rokytnici nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou – Harrachov – Mumlavský vodopád

Technicky nenáročná 40 km dlouhá trasa podél Mumlavy vede převážně po asfaltové lesní cestě či lesní šotolinové cestě. Na 40 kilometrech nastoupáte téměř 1500 výškových metrů, což už je slušná porce převýšení.

  •  Výchozí místo: Rokytnice nad Jizerou
  •  Náročnost: 3 z 5
  •  Délka trasy: 38.7 km
  •  Celkové stoupání: 1445 m
  •  Zájmové body: •Národní park

Prudké stoupání hned od začátku

Trasa začíná v centru Rokytnice nad Jizerou, od kterého začneme prakticky ihned stoupat. Prudce stoupat. Vydáme se kolem hřbitova a dále kolem sjezdovek v Rokytnici nad Jizerou, kde se sklon trasy pohybuje od 10 do 18 %. Po překonání prvního z hlavních kopců nás čeká rychlý technicky nenáročný sjezd po asfaltové lesní cestě do Harrachova.

Táhlé stoupání kolem Mumlavy

K nejikoničtějšímu místu celého okruhu – Mumlavskému vodopádu – vede z Harrachova cyklotrasa K2. Příjemné mírné stoupání vede podél řeky Mumlavy za uchu lahodícímu šumění jejich peřejí. Příjemný vzduch u vody a ukrytí trasy mezi stromy dělá z nejdelšího stoupání okruhu poměrně příjemnou záležitost. V jeho první polovině se sklon pohybuje kolem 5 %. To je na Krkonoše prakticky odpočinková záležitost. Podél Mumlavy dojedeme k rozcestí Krakonošova snídaně, kde se dáme ostře doleva. Původně pozvolné stoupání podél řeky zde poněkud zvýší svůj sklon. K nejvyššímu bodu na trase jsou to však už jen cca 2 kilometry.

Technický sjezd zpět do Harrachova

Po překonání nejvyššího bodu na trase nás čeká cca 8 kilometrový úsek na hřebenu Krkonoš. Při dobré viditelnosti se odtud z krkonošského hřebene naskýtá nádherný výhled na vrcholky Krkonoš i okolní údolí. Naopak při nevlídném počasí dokáže být tento úsek nepříjemný. Trasa zde má převážně mírně klesající charakter. U rozcestí Kamenice – most pod Jakšínem před tím, než začne cyklotrasa opět stoupat, si hlídáme odbočku doleva na modrou turistickou značku. Ta nás zavede technickým kamenitým sjezdem podél Kamenice zpět do Harrachova.

Poslední stoupání a singletrail za odměnu

Druhý průjezd Harrachovem nás zavede na poslední stoupání pod sjezdovkami a skokanskými můstky. Jeho první část je strmější, od rozcestí u Studenova se sklon již zmírní. Veškeré nastoupané metry jsou završenu u rozcestí Ručičky. Odtud vede prudký sjezd po silnici k horní stanici lanovky, odkud můžete sjet zpět do Rokytnice nad Jizerou po jednom ze 3 značených trailů, o který více povídá v jednom ze svých videí Trailhunter.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Fotogalerie