Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Krkonoších Cyklotrasy v Rokytnici nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou – Desná – PP Černá Desná (vodopády)

Technicky náročná trasa vede po turistických trasách na území Krkonoš a Jizerských hor. Zavede vás k vodopádům, Přírodní památce Černá Desná.

  •  Výchozí místo: Rokytnice nad Jizerou
  •  Náročnost: 4 z 5
  •  Délka trasy: 41.5 km
  •  Celkové stoupání: 1048 m
  •  Zájmové body: •Přírodní památka

Výlet do sousedních Jizerských hor nás zavede kolem vodní nádrže Souš, Přírodní památky Černá Desná či kolem vrcholu Hvězda s rozhlednou Štěpánka. Z té je nádherný výhled na Krkonoše či Jizerské hory.

Z Rokytnice nad Jizerou se vydáme dolů do Vilémova, přes Jizeru a následně podél Havírenského potoka na cyklotrasu Greenway Jizera (modrá turistická značka, cyklotrasa č. 17, 22, K3). Ta vede prakticky po vrstevnici, takže nás připraví a zahřeje na stoupání, které přijde za hranicí Krkonoš s Jizerskými horami.

Za Kořenovem začíná táhlé stoupání až k nejvyššímu bodu na trase v nadmořské výšce 892 m n. m. u rozcestí Sedlo pod Zámkem. K němu vede trasa převážně po cyklotrase č. 22, které vede po silnici – žádná velká bikovačka.

Pořádný terén začne nad vodní nádrží Souš po odbočení na modrou turistickou značku. Velké kameny prověří technickou i fyzickou připravenost. Defektem či pádem to hrozí nemálo, proto je potřeba pečlivě volit stopu i rychlost průjezdu.

Pod vodní nádrží Souš, kde se napojíme na červenou turistickou značku se cesta stane místy i nesjízdná. Slezení z kola se ale vyplatí. Nádherný pohled na Černou Desnou s kaskádou několika vodopádů je skvělým tipem na výlet a poznávání přírody Jizerských hor.

Po sjezdu z červené turistické značky do Desné začne druhé stoupání okruhu. To nás dovede kolem vrcholu Hvězda a Kapradník zpět do Krkonoš. Prudkým rychlým sjezdem přes Paseky nad Jizerou se dostaneme zpět do Rokytnice nad Jizerou.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Fotogalerie