Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Plzni a okolí Cyklotrasy v západních Čechách

Cyklotrasa z Plzně od Svatého Jiří k vodopádu Dírka

Vodopád Dírka patří k těm vyšším v plzeňském kraji. Nachází se na pravém břehu řeky Berounky. Vede k němu poměrně zapeklitá cesta, protože v jeho okolí je soukromý pozemek, přes který není možné se dostat po přímé trase dostat.

  •  Výchozí místo: Plzeň
  •  Náročnost: 4 z 5
  •  Délka trasy: 17.9 km
  •  Celkové stoupání: 406 m

Rovinatou cyklostezkou kolem Chlumu

Téměř 18 kilometrů dlouhá trasa začíná z Svatého Jiří na Doubravce, kde se prakticky ihned napojíme na červenou turistickou trasu. Po té je možné se dostat až k cíli. My však volíme částečný odklon od červené pro zpestření některých nudných míst nebo kvůli zjednodušení trasy. Z červené značky se odkloníme ihned na začátku, abychom nemuseli šlapat přes vrchol Chlum, jako v případě trasy na Kokotské rybníky, jenž má společnou část až do Chrástu. Vrchol chlumu totiž objedeme podél staré železniční trasy po cyklotrase č. 2151.

Hravý singletrack po zelené

V Bukovci se nenapojíme na červenou ale na zelenou. Ušetříme se tak prudkého výšlapu na Holý vrch. Kromě toho si vychutnáme svižný úzký single trail vedoucí podél bývalé železniční tratě. Ze zelené značky se odkloníme směrem vpravo na žlutou trasu za lávkou u železničního viaduktu. Ta nás přivede na původní červenou turistickou značku, po níž dojedeme příjemnou lesní, téměř rovinatou cestou až do Chrástu. Za tím nás čeká krátké ale vydatné stoupání přes chrástecký vrch do Smědčic.

Podél pravého břehu Berounky

Podél pravého břehu Berounky ukrojíme kus cesty po rovince, na které můžeme nabrat síly na poslední úsek trati. Přístup k vodopádu Dírka je totiž z jedné strany omezen soukromým pozemkem, proto je potřeba zdolat nejprudší stoupání celé trasy. Po něm následuje prudký nenáročný sjezd a dojezd podél Díreckého potoka k vodopádu. K místu, jehož atmosféra dodá další síly na pokračování zpět do Plzně či do dalších zajímavých lokalit v okolí.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Fotogalerie