Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Plzni a okolí Cyklotrasy v západních Čechách

Okolo zříceniny hradu Kyjov a Malesické skály

Fyzicky náročnější výlet kolem dvou přírodních památek – Čertova kazatelna a Malesická skála. Na trase nás čeká řada výjezdů i hravých technických pasáží.

  •  Výchozí místo: Plzeň
  •  Náročnost: 4 z 5
  •  Délka trasy: 30.2 km
  •  Celkové stoupání: 405 m
  •  Zájmové body: •Přírodní památka •Zřícenina

Popis trasy

Trasu začneme u plzeňského centra cyklistiky Bikeheart u Štruncových sadů. Začátek absolvujeme po rovinaté cyklostezce, na které zahřejeme svaly. Budeme tak mít dostatek času připravit tělo na první stoupání kolem ZOO. Tuto kopcovitou zajížďku volíme proto, abychom se co nejvíce ušetřili silničních úseků. Kolem ZOO vystoupáme až na Sylvánský vrch, ze kterého se vydáme lesními singletraily zpět pod kopec.

Široké spektrum cest nad Radčicemi

V lese nad Radčicemi je na výběr široké spektrum cest. Bohužel až do Radčic se lesem nedostaneme, kvůli budovanému silničnímu průtahu (Aktualizováno 06/2021). Proto budeme muset projet kolem PP Čertovy kazatelny zpět na hlavní silnici, kde nás čeká a nemine krátký nepříjemný frekventovaný úsek do Radčic. V Radčicích se vydáme na lesní cesty směrem k Chotíkovu. Ty prověří naše fyzické i technické dovednosti jízdy lesním stoupáním. Kdo by si chtěl toto stoupání ušetřit, může se vydat přímo po asfaltové stezce až ke kapli Panny Marie Pomocné. My však prošměrujeme Dolní Kyjovský les nahoru a vzápětí ihned rychlým šotolinovým sjezdem dolu ke kapli.

Po cyklostezce do Malesic

Do Malesic volíme snazší variantu – asfaltovou cyklostezku. Na jejím konce se vydáme skrz Malesice kolem fotbalového hřiště. Za ním odbočíme doprava na žlutou turistickou značku. V rámci zachování technické sjízdnosti, resp. výjezdnosti na několika místech zvolíme drobný odklon od žluté. Kromě jednoho či dvou odklonů vystoupáme po žluté turistické značce kolem zříceniny hradu Kyjov či PP Malesické skály až na vrchol Horního Kyjovského lesa v nadmořské výšce 416 m n. m. V tomto úseku nás čeká především táhlé stoupání po krásné lesní široké cestě.

Rychlý sjezd po zelené ke kapli

Horním Kyjovským lesem prosvištíme až ke Křížku U sv. Josefa nad Malesicemi. Odtud se vydáme mezi pole na zelenou turistickou značku. Jedná se o rychlý úzký singletrail zakončený lesním úsekem se svižnými zatáčkami. Od kaple budeme opět stoupat. Zvolíme širokou lesní šotolinovou cestu, která nás dovede až na větrné pole před Chotíkovem. Po prašné polní cestě dojedeme do Chotíkova, kde budeme muset přetrpět další silniční úsek.

Přes Chotíkov po modré

V Chotíkově nás čeká krátký přejezd po silnici. Nad Chotíkovem kousek nad bufetem se napojíme na modrou turistickou trasu, která nás dovede zpět do Plzně. Odtud se můžeme vydat kam srdce ráčí. My volíme stezku kolem boleveckých rybníků, která nás dovede opět do Štruncových sadů.

Mapa trasy

Stáhnout GPX