Rubriky
Cyklotrasy na Šumavě Cyklotrasy v ČR

Na kole ze Zadova přes Horskou Kvildu – Modravu – Kvildu

Přibližně 75km okruh šumavskou krajinou vás provede těmi nejkrásnějšími místy Národního parku. Začátek i konec je na Zadově – Churáňově v nadmořské výšce cca 1100 m nad mořem. Díky vysoko položenému startovnímu místu má okruh jen necelých 1200 nastoupaných metrů, což je cca 15 metrů na kilometr.

  •  Výchozí místo: Zadov
  •  Náročnost: 3 z 5
  •  Délka trasy: 73.4 km
  •  Celkové stoupání: 1162 m
  •  Vhodné pro cyklovozík: Ano
  •  Zájmové body: •Vyhlídka •Národní park •Rysí výběh •Jelení výběh •Jezerní slať •Tříjezerní slať

Popis trasy

Z Churáňova do Horské Kvildy

Z Churáňova vyrážíme směrem Zlatá studna po cyklotrase 1203. První krátké stoupání se zjeví záhy. Jedná se o lehký výšlap na zahřátí po lesní šotolinové cestě. Na té to může mírně prokluzovat, pečlivě volte převody a těžiště. Na rozcestí U Mezilesní slatě se dáváme doprava přes kamenitou cestu s kořeny, která nás proveze Zlatou Studnou. Za tou se dáváme doprava, čímž se do Horské Kvildy dostaneme lehkou oklikou. Jedná se o rovinatou zajížďku, která příliš sil nesebere. U rozcestí Zhůří nás čeká méně lákavý úsek. Cyklotrasa zde totiž vede po silnici. Úsek je z kopce, tak zde alespoň netrávíme příliš mnoho času.

Z Horské Kvildy do Modravy

Z Horské Kvildy do Modravy nás čeká lehký krátký výšlap kolem vrcholu Antýgl (Sokol). Cesta zde vede lesní asfaltkou bez sebemenších technických zapeklitostí. Lesní cyklotrasa nás dovede do Korýtka před Filipovou Hutí, kde se napojí na silnici. Po ní dojedeme do Modravy. Opět cyklostezka s provozem aut a opět z kopce, takže v Modravě jsme pohodlně a rychle. V Modravě po rychlém sjezdu po silnici se dáme doleva přes Modravský potok na cyklostezku 2113 a následně 2122.

Okruh z Modravy kolem Tříjezerní slati

Z Modravy polykáme další kilometry podél Roklanského potoka. Cesta vede po asfaltové cyklotrase bez aut s lehounkým sklonem až k rozcestí Rybárna. Na něm pokračujeme stále rovně vstříc brutálnímu stoupání se sklonem hodně přes 10 %. Krátký zato hodně vydatný stoupák nás dostane k Tříjezerní slati. Na tomto rozcestí se dáváme vpravo z kopce směrem k Vchynicko-tetovskému plavebnímu kanálu. Příjemná jízda podél šumícího kanálu po lesní šotolinové cestě končí u rozcestí Hakešická cesta. Tímto jsme doklesali do nejnižšího bodu na trase a odtud budeme zpět na Churáňov více a více stoupat. Dílčí vrchol se nachází na rozcestí Pod Oblíkem, od nějž se dostaneme krátkým prudkým sjezdem k Javoří pile. Zde se napojíme opět na cyklotrasu 2113 vedoucí podél Roklanského potoka. Vezeme se mírným sklonem kolem Rybárenské slati zpět do Modravy. Výhledy vpravo na šumavskou krajinu jsou opravdu nezapomenutelné.

Z Modravy na Březník a přes Kvildu zpět na Churáňov

Po příjezdu zpět do Modravy se vydáváme na Cyklotrasu Vltavská, po které budeme mírným sklonem stoupat podél Modravského potoka na Březník. Pohled do krajiny z odpočinkového místa pod Březníkem se jen tak neomrzí. Následně sjedeme přibližně 1 kilometr po téže cestě podél Modravského potoka k rozcestí Na Ztraceném. Zde se vydáváme doprava na poměrně dlouhé a místy prudké stoupání, které nás dostane na nejvyšší bod na trase – k Černé hoře do nadmořské výšky 1272 metrů. Hlavní dřina je překonáním nejvyššího bodu na trase odpracována. Odtud se povezeme již jen téměř z kopce. Za nedlouho mineme odbočku k pramenu Vltavy, pokračujeme přes Bučinu a Hraběcí Huť zpět do Kvildy.

Z Kvildy jedeme po cyklotrase 331 směrem Horská Kvilda. Ta vede souběžně podél silnice. Teprve kousek před odbočkou na cyklotrasu 2123 na rozcestí U Daniela jedeme po silnici. Po cestě mezi Kvildou a Horskou Kvildou můžeme navštívit Jelení výběh, Rysí výběh či Jezerní slať. Před Horskou Kvildou se stáčíme doprava na lehké stoupání, které nás lesní šotolinovou cestou dostane zpět do výchozího místa na Churáňově.

Mapa trasy

Stáhnout GPX