Rubriky
Cyklotrasy v Brdech Cyklotrasy v ČR

Na kole v Brdech – Strašice – Tok – Padrťské rybníky

  •  Výchozí místo: Strašice
  •  Náročnost: 2 z 5
  •  Délka trasy: 49.7 km
  •  Celkové stoupání: 779 m
  •  Vhodné pro cyklovozík: Ano
  •  Zájmové body: •Vyhlídka

Popis cyklotrasy

Pokud hledáte zajímavou a technicky nenáročnou cyklotrasu vhodnou pro i cyklovozíky s dětmi, můžete vyzkoušet okruh Strašice – Tok – Láz – Padrť. Tato trasa vás provede krásnou nedotčenou krajinou Brd, kde uvidíte vřesoviště, rybníky, zámečky a vojenské objekty. Celková délka trasy je 50 km a převýšení je necelých 800 m.

Trasa začíná ve Strašicích, kde se napojíte na cyklotrasu č. 2252. Po několika kilometrech lehkého stoupání dorazíte do obce Zaječov, kde se nachází zámek a kostel sv. Jana Nepomuckého. Zde se připravte na nejdelší a nejprudší stoupání trasy, které vás zavede do lesů Brd kolem jejich nejvyššího vrcholu.

Na křižovatce U Bílého křížku odbočíte doprava na cyklotrasu č. 8244 a pokračujete po asfaltové cestě z části s dlažebními kostkami. Projedete bývalé vojenské letiště pod Hejlákem, kde si můžete prohlédnout zbytky hangárů a vzletové dráhy. Pokračuje stoupání k vrcholu Tok, který je nejvyšším bodem Brd (865 m n. m.).

Z vrcholu Tok se můžete pokochat nádhernými výhledy na vřesoviště, které jsou typické pro tuto oblast. Vřes kvete od srpna do října a nabízí různé odstíny fialové barvy. Z Toku se spustíte po šotolinové cestě k vodní nádrži Pilská, která slouží jako zdroj pitné vody.

Od nádrže Pilská sjedete po cyklotrase č. 8198 do obce Láz. Z obce pojedete po cyklotrase č. 8244 a následně od Nepomuku po trase č. 2251. Cesta je lehce zvlněná a prochází loukami a lesy. Dojedeme k Dolejšímu padrťskému rybníku, který je součástí dopadové plochy Padrť.

Od Dolejšího padrťského rybníku stoupáte jen několik set metrů kolem dopadové plochy Padrť, která je největším vojenským cvičištěm v České republice. Do konce okruhu již následuje převážně klesající cesta kolem objektu armády ČR v Brdech, zámečku Tři Trubky a podél řeky Klabavy, která vás dovede zpět do Strašic.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Fotogalerie