Rubriky
Cyklotrasy v ČR Cyklotrasy v Krušných horách

Cyklotrasa 23 – Kraslice – Horní Blatná

  •  Výchozí místo: Kraslice
  •  Náročnost: 3 z 5
  •  Délka trasy: 29 km
  •  Celkové stoupání: 741 m
  •  Vhodné pro cyklovozík: Ano
  •  Zájmové body: •Rozhledna

Krušnohorská magistrála

Cyklotrasa č. 23 nebo také Krušnohorská magistrála, jak se jí někdy nazývá, se táhne prakticky po celém hřebenu Krušných hor. Na jedné straně začíná na hrázi přehrady Skalka v Chebu a přes vrcholky Krušných hor se táhne přes Přebuz, Jelení, Horní Blatnou, Boží Dar, Měděnec, kolem vodní nádrže Fláje přes Sněžník až k Děčínské vrchovině. Celková délka trasy je přibližně 100 km. Pro její zdolání doporučujeme cestu rozdělit na několik úseků.

Z Kraslic do Horní Blatné

Z Kraslic do Horní Blatné trasa vede převážně po asfaltových cestách, které se táhnou z části po silniční komunikaci a z části v lese, kam motorová vozidla přístup nemají. Prakticky nejnáročnější úsek vede z Kraslic na Přebuz. Na 15 kilometrech je potřeba překonat výškový rozdíl 400 m. Tento úsek vede po celé své délce po silnici. Automobilový provoz je na ní však minimální. Po silnici budete stoupat skrz Rájecké údolí. Po obou stranách budete sevřeni vrcholky Přírodního parku Přebuz, kolem vás bude šumět Stříbrný potok a vy tak dokonce i zapomenete, že jedete do kopce. Po vystoupání na Přebuz do nadmořské výšky přes 900 m n. m. by se dalo říct, že k vám profil cyklotrasy bude již milosrdný. Po cestách v okolí Přebuzi byste měli být obrněni trpělivostí, dostatkem sil a vydatné svačiny. Prakticky vždy to tady pěkně fouká. A věřte či ne, vždy proti vám.

Lesní část za Přebuzí

Za Přebuzí pojedete ještě několik kilometrů po silniční komunikaci do Jelení. Těsně před tím, než začne silnice klesat do Nových Hamrů, se vydáte doleva. Zde na vás čeká asi nejprudší ale pouze krátké stoupání. Po průjezdu několika serpentin do kopce je pro vás připraven jen mírně zvlněný profil krásnou lesní krajinou Krušných hor. Sem tam se sice ještě nějaký ten výjezd před vámi objeví, ale zpravidla to bude takový, který následuje po sjezdu a bez většího úsilí je možné jej vyjet setrvačností. Lesní úsek končí pár kilometrů před Horní Blatnou chvíli před tím, než se vám otevře pohled na město a Blatenský vrch nad ním.

Výjezd na Blatenský vrch

V Horní Blatný máte na výběr z několika možností. Můžete zde vyhledat některé z celé řady nabídek ubytování a zakotvit zde do dalších dnů nebo se můžete vydat dál přes Blatenský vrch na Boží Dar či Klínovec nebo na druhou stranu do Abertam, na Plešivec a další turisticky významná místa Krušných hor. Ostatně výjezd na Blatenský vrch byste si jistě neměli nechat ujít. Při pohledu na krpál před vámi se vám možná na chvíli zamotá hlava, ale na vrcholu vás bude hřát u srdce, že jste to zvládli. Pokud už budete na vrcholu, stojí jistě za navštívení rozhledna a Vlčí jámy, kolem kterých vede příjemný, technicky náročný sjezd do Horní Blatné.

Mapa trasy

Stáhnout GPX

Video z trasy

Fotogalerie