Le Tour De France

Tour de France je největším cyklistickým etapovým závodem světa. Tour se mohou účastnit pouze profesionální jezdci, kteří jezdí ve stájích Pro Tour a také jezdci ze stájí, které dostanou divokou kartu. Divokou kartu dostávají většinou ryze francouzské stáje. Stáje pro Tour jsou však velmi globalizované. Závod se koná každoročně již od roku 1903. Jak již název napovídá koná se v Francii. Z Francie se však vyjíždí i do okolních zemí jako jsou Itálie a Španělsko. V minulých letech byl start Tour dokonce v Anglii a Holandsku. V budoucnu se zatím teoreticky uvažuje o Kataru, kde by jezdci museli být kropeni vodou. Závod byl přerušen pouze v období obou světových válek.

V Tour de France se závodí o čtyři trikoty. Nejlepší jezdec, který projede celou Tour v nejkratším čase jede ve žlutém trikotu. Zelený trikot je udělován za sprinterské body na prémiích. Puntíkovaný trikot je jeho obdobou pro krále hor. Bíly trikot je obdobou žlutého trikotu, je však určen pro nejrychlejšího jezdce do 25 let. Každá etapa startuje a končí v jiném městě. Pouze poslední etapa je vždy zakončena příjezdem na Avenue des Champs-Élysées v Paříže.

Jde o ryze sprinterskou etapu, protože je celá po rovině. Letos vytvořil Mark Cavendish nový rekord, kdy dokázal vyhrát na třech Tour po sobě právě poslední etapu. Nejvíce vítězství na Tour zaznamenal Lance Armstrong, celkem sedm vítězství.

Komentáře jsou uzavřeny.