Giro d’Italia

Giro d´Italia je druhým nejznámějším a nejstarším cyklistickým závodem světa. Jede se již podle názvu v Itálii. První ročník se konal v roce 1909. Délka závodu se rozprostíra vždy od 2 500 do 4 000 kilometrů. Tyto vzdálenosti byly v historii rozděleny mezi 10 až 22 etap. Vedoucí, tedy nejrychlejší závodník v průběžném pořadí závodu vždy nosí růžový trikot.

V italštině se mu říká maglia rosa. Barva trikotu je stejně jako u Tour de France odvozen podle barvy papíru deníku, který jej pořádá. U Gira je to Gazzetta dello Sport. Mezi rekordmany Gira patří současně tři závodníci, kterým se závod podařilo vyhrát pětkrát. Jsou to Eddy Merckx, Fausto Coppi a Alfredo Binda.

Nejvíce etapových vítězství na svém kontě má Ital Mario Cipollini, který vyhrál celkově 42 etap. Závod se jezdí každým rokem v květnu a závodníci, kteří se chystají také na Tour mají pouze jeden měsíc na regeneraci a přípravu na největší závod světa. Posledním závodníkem, který dokázal vyhrát oba závody v jedné sezóně je slavný Ital Marco Pantani. Před ním to dokázalo pouze šest jezdců v celé historii. Pantani však zemřel tragicky v roce 2004 na předávkování kokainem. V letošním roce se na skvělém šestém místě umístil český jezdec Roman Kreuziger.